- تفاوت صندوق سرمایه گذاری و سبد اختصاصی چیست؟
سبدهای اختصاصی به طور ویژه برای هر سرمایه گذار و با نام او تشکیل می شوند. معاملات در سبدهای اختصاصی با توجه به ویژگی ها و اهداف شخصی سرمایه گذار انجام می شوند و یک خدمت ویژه به حساب می آید.   مالکیت در صندوق های سرمایه گذای به صورت مشاع است و هر سرمایه گذار با توجه به آورده خود در صندوق، مالکیت کسب می کند. حداقل وجه لازم برای ورود به صندوق ها معادل قیمت خرید یک واحد از صندوق موردنظر است.                                                                                                                                    
- چگونه می توان یک واحد سرمایه گذاری خرید؟
می توان با در دست داشتن کارت ملی، شماره شناسنامه، حساب بانکی، شماره شبا و نام شعبه بانک  به شرکت سبدگردان آسمان مراجعه کرده و با واریز وجه مالک بخشی از صندوق سرمایه گذاری.                                                                                                                                                                                                                   
-  NAV صدور و ابطال چرا با یکدیگر تفاوت قیمت دارند؟
صندوق های سرمایه گذاری هزینه هایی به عنوان کارمزد پرداخت می کنند که شرح آن در امیدنامه این صندوق ها آورده شده و این اختلاف قیمت در NAV  صدور و ابطال بابت این کارمزد ها می باشد.                                                                                                                                                                           
- منظور از NAV ابطال چیست؟
از تقسیم خالص ارزش فروش خالص دارایی‌های صندوق بر تعداد واحدهای صندوق بدست می‌آید. اگر کلیه دارایی‌های صندوق با نرخ روز بفروش برسد و از محل فروش آنها کلیه بدهی‌های صندوق تصفیه گردد و باقیمانده بر تعداد واحدهای صندوق تقسیم گردد، حاصل NAV ابطال خواهد بود.                                              
- آیا به واحد های صندوق سرمایه گذاری سود تعلق می گیرد؟
خیر،به صندوق های مشترک مختلط و سهامی سودی تعلق نمیگیرد                                                                                                                              
- انواع صندوق های سرمایه گذاری فعال در بورس  کدامند؟
در حال حاضر صندوق های سرمایه گذاری فعال در بورس های کشور تنوع نسبتا بیشتری دارند و از این رو با توجه به مندرجات امیدنامه صندوق ها می توان آن ها را بر اساس موضوع فعالیت صندوق، پیش بینی و تقسیم سود، تعداد کل واحدهای سرمایه گذاری، نوع استراتژی سرمایه گذاری و از این دست موارد بررسی و مقایسه نمود. اما آنچه بیشتر متدوال است و با ضرورت های عموم سرمایه گذاران مطابقت دارد، تقسیم بندی صندوق های سرمایه گذاری به اعتبار ترکیب نوع دارایی ها و قابلیت معامله واحدهای سرمایه گذاری است.  صندوق های سرمایه گذاری به اعتبار ترکیب سبد دارایی به سه دسته در سهام(با اولویت سرمایه گذاری منابع در سهام)، مختلط(سرمایه گذاری منابع در ترکیبی از سهام و اوراق با درآمد ثابت) و با درآمد ثابت(با اولویت سرمایه گذاری منابع در انواع اوراق بهادار با درآمد ثابت) طبقه بندی می شوند. همچنین صندوق های سرمایه گذاری بر مبنای قابلیت معامله واحدها به دو دسته صندوق های قابل معامله در بورس(ETF) و صندوق های سرمایه گذاری مشترک تقسیم می شوند                                                                                                                                                                                                                 
- مزایای صندوق سرمایه گذاری چیست؟
صندوق های سرمایه گذاری این امکان را فراهم می آورند تا هر مقیاس از پول، ضمن دسترسی به سرمایه گذاری در بورس ها از خدمات مدیریت حرفه ای و مجرب دارایی با هزینه کمتر برخوردار شود. مدیران حرفه ای و مجرب در صندوق های سرمایه گذاری با تشکیل سبدی از دارایی های متنوع برای صندوق ها، مخاطرات ناشی از هیجانات بازار و نوسانات اقتصادی را کنترل نموده، اقدام به سودآوری می کنند. اضافه بر این صندوق های سرمایه گذاری با سبد متنوعی از دارایی ها، نقدشوندگی منابع سرمایه گذاران در صندوق ها را به هنگام بروز ضرورت های روزمره تسهیل می کند.                                                                          
- واحد صندوق سرمایه گذاری چیست؟
تركيب دارايي صندوق معرف سبد دارایی صندوق است. هر یک از خریداران واحدهای سرمایه گذاری، به نسبت تعداد واحدهای خود از کل واحدهای فروخته شده صندوق، مالک بخشی از سبد دارایی صندوق هستند؛ به عبارت دیگر هر واحد سرمايه گذاري صندوق بيانگر نسبت مالكيت هر يك از سرمايه گذاران از دارايي هاي صندوق و درآمد ناشي از آن دارايي هاست.  سود و زیان هر سرمایه گذار در هر زمان بر اساس افزایش یا کاهش ارزش هر واحد در آن زمان نسبت به ارزش روز خرید قابل محاسبه و مقایسه است                                                                                                                                                                                                                   
- صندوق سرمایه گذاری چیست؟
مطابق بند 20 ماده 1 قانون بازار اوراق بهادار ج.ا.ا. مصوب آذر ماه 1384 مجلس شورای اسلامی صندوق سرمايه گذاري "نهاد مالي است كه فعاليت اصلي آن سرمايه گذاري در اوراق بهادار مي باشد و مالكان آن به نسبت سرمايه گذاري خود، در سود و زيان صندوق شريک هستند."                                                                                                                                                                                                                   
- چگونه می توان یک سبداختصاصی داشت؟
اول؛ برگزاری جلسه مشاوره و مذاکره اولیه با هدف تبادل اطلاعات با سرمایه گذار صورت می گیرد. دوم؛ پرسشنامه اطلاعات مشتری با هدف تحلیل ریسک  از سوی سرمایه گذار تکمیل می شود. سوم؛ قراردادی به منظور اخذ کد معاملاتی سبدگردانی اختصاصی امضا می شود. چهارم؛ وجه از طریق سرمایه گذار واریز می شود. پنجم؛ فیش واریز وجه به حساب شرکت سبدگردان آسمان را همراه داشته باشید. ششم؛ اوراق هویتی خود را همراه داشته باشید. هفتم؛ پس از امضاع قرارداد شرکت نسبت به اخذ کد prx به نام شما و متصل به کد بورسی شما از شرکت سپرده گذاری مرکزی اقدام خواهد کرد و سبد اختصاصی شما ایجاد خواهد شد.                                                                                                                                                                                                                   
- احراز هویت غیرحضوری چگونه است؟
آن دسته از سرمایه‌گذارانی که تمایل به احراز هویت غیرحضوری دارند، می‌توانند فرایند زیر را طی کنند: اول؛ دریافت «فرم شناسایی و درخواست صدور ابزار شناسایی» از روی سایت صندوق های آسمان خاورمیانه و آسمان یکم؛ دوم؛ سرمایه‌گذار به نزدیک‌ترین دفتر ثبت اسناد رسمی مراجعه کرده و اقدام به «ثبت گواهی امضاء» خواهد کرد؛ سوم؛ سرمایه‌گذار اصل «فرم شناسایی و درخواست صدور ابزار شناسایی (تعهدنامه گواهی امضا شده)» را به همراه «کپی برابر اصل کارت ملی و شناسنامه» و «فرم تکمیل شده درخواست صدور واحد سرمایه‌گذاری» (فقط مرتبه اول)، به نشانی شرکت سبدگردان آسمان ارسال می‌کند. چهارم؛ پس از تحویل مدارک، شناسه کاربری و رمز عبور مربوط به پرتال صندوق به شماره تلفن همراه معرفی شده از سوی سرمایه گذار ارسال می‌شود. پنجم؛ سرمایه گذار باید در مرتبه اول ورود به پرتال نسبت به تغییر کلمه عبور خود اقدام کند.                                                                                                                                                                                                                     
- احراز هویت حضوری چگونه است؟
اول؛ سرمایه‌گذارانی که خواستار احراز هویت حضوری هستند، با مراجعه به شرکت نسبت به پر کردن فرم‌های مربوطه اقدام کرده و احراز هویت می‌شود. دوم؛ پس از تحویل مدارک، شناسه کاربری و رمز عبور مربوط به پرتال صندوق به سرمایه گذار تحویل داده شده و به شماره تلفن همراه معرفی شده از سوی ایشان نیز ارسال می‌شود. سوم؛ سرمایه گذار باید در مرتبه اول ورود به پرتال نسبت به تغییر کلمه عبور خود اقدام کند.                                                                                                                                                                                                                   
- آیا می توان به صورت آنلاین و غیرحضوری در صندوق ها سرمایه گذاری کرد؟  
در حال حاضر امکان خرید و فروش آنلاین در صندوق­های آسمان یکم و آسمان خاورمیانه وجود دارد؛ اما فعال شدن این قابلیت برای سرمایه­گذاران جدید نیازمند طی مرحله احراز هویت خواهد بود. هم اکنون امکان دو شیوه احراز هویت حضوری و غیرحضوری در سبدگردان آسمان وجود دارد. سرمایه­ گذاران جدیدی که امکان حضور در دفتر شرکت سبدگردان آسمان را ندارند و یا اینکه در شهرستان هستند می توانند به صورت غیرحضوری و با مکانیسم گواهی امضا نزد دفاتر ثبت اسناد رسمی مرحله احزار هویت خود را انجام دهند.